Перейти до основного вмісту

Освітньо-наукова програма «Освітні, педагогічні науки»
підготовки здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти  – доктора філософії (PhD)
за спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки
галузі знань 01 Освіта / Педагогіка

ОНП " ОСВІТНІ, ПЕДАГОГІЧНІ НАУКИ"

Програма розроблена з урахуванням потреб педагогічної галузі та ринку праці у висококваліфікованих науково-педагогічних працівниках, здатних до інноваційної освітньо-наукової діяльності в галузі 01 Освіта / Педагогіка й впровадження результатів міждисциплінарних творчо-наукових пошуків у педагогічну практику закладів освіти, а також розв’язування актуальних освітньо-наукових проблем у процесі неперервного професійного розвитку.

Необхідність підготовки здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти за спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки зумовлена потребами як Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича (далі – ЧНУ), в якому здійснюється підготовка бакалаврів і магістрів широкого спектру педагогічних спеціальностей (2391 здобувач освіти дфн), так і запитами інших освітніх закладів Чернівецької області, в якій, зокрема, функціонує 7 закладів вищої, 21 фахової передвищої, 16 професійної (професійно-технічної) освіти та Інститут післядипломної педагогічної освіти.

В основі ОНП - багаторічний позитивний досвід функціонування в ЧНУ аспірантури і докторантури зі спеціальності 13.00.01 – Загальна педагогіка та історія педагогіки (1994-2018), яка сприяла формуванню високопрофесійного науково-педагогічного потенціалу університету, заклала підвалини для розвитку наукових шкіл (захищено 45 кандидатських, 4 – докторські дисертації).

ОНП розроблена на підставі Закону України «Про вищу освіту» (зі змінами та доповненнями); Постанови КМУ № 261 від 23.03.2016 р. «Про затвердження порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у закладах вищої освіти (наукових установах)» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 травня 2023 р. № 502 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань підготовки та атестації здобувачів наукових ступенів»)(зі змінами згідно з Постановою КМ № 283 від 03.04.2019); «Методичних рекомендацій щодо розроблення стандартів вищої освіти», затверджених наказом Міністерства освіти і науки України (зі змінами, від 30.04.2020. № 584); Професійного стандарту на групу професій «Викладачі закладів вищої освіти» (23.03.2021).

Програма відповідає третьому (освітньо-науковому) рівню вищої освіти та восьмому кваліфікаційному рівню за Національною рамкою кваліфікації. Стандарт вищої освіти відсутній. 

ОНП відображає цілі освітньої та професійної підготовки доктора філософії (PhD) за спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки галузі знань 01 Освіта / Педагогіка; конкретизує загальні й фахові компетентності, програмні результати навчання; описує особливості й ресурсне забезпечення її реалізації.

Освітня концепція ОНП ґрунтується на концептуальних засадах діяльності ЧНУ, що відображає загальнонаціональні й світові тенденції у сфері освіти. 

На етапі створення, у процесі перегляду й внесення змін до ОНП вивчався і враховувався аналогічний досвід наукових установ і ЗВО України, з якими факультет підтримує тісні зв’язки (Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих імені І.Зязюна, Тернопільський національний педагогічних університет імені В.Гнатюка, Львівський національний університет імені І.Франка, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка, Національний університет «Львівська політехніка», Національний університет «Одеська політехніка», Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, Хмельницький національний університет», Мукачівський державний університет). 

Вплив на зміст ОНП й організацію освітнього процесу має досвід співпраці з університетами Німеччини (Аугсбург, Кемптен, Фрайбург, Вісбаден), Румунії (Сучава, Тиргу-Жіу, Яси), Польщі (Ченстохово, Кельце).

Активно залучені до розробки й реалізації ОНП представники сфери освіти м.Чернівці та Чернівецької області, з якими налагоджена співпраця. 

ОНП започаткована в 2017 р. (протокол Вченої ради ЧНУ № 1 від 3 лютого 2017 р.). Перший вступ на ОНП відбувся в 2019 р., а вже в 2021 р. - достроковий захист у разовій спеціалізованій вченій раді (Іващук А.).

У ЧНУ налагоджена системна робота з перегляду й внесення змін до ОНП, які відображають тенденції розвитку ринку праці, суголосні з інноваційними процесами в освіті, науці, фахових галузях. 

Ми використовуємо власні та сторонні файли cookies та localStorage для аналізу веб-трафіку та поширення матеріалів. Налаштування конфіденційності